Amiga-klassikeren kommer tilbake etter 40 år.
Tilbake i 2024 kunngjorde den litauiske spillutgiveren Nordcurrent at de hadde kjøpt rettighetene til Cinemaware-biblioteket, og at de planla en nyversjon av Defender of the Crown. Nå har denne blitt offisielt kunngjort for lansering i år, 40 år etter at originalspillet fikk hodene til å snu seg mot Amiga-maskinene i elektronikkbutikkene.

Defender of the Crown: The Legend Returns handler i bunn og grunn om det samme som originalspillet. Vi skal tilbake til middelalderens England – tenk Robin Hood, så har du settingen på plass – og meningen er rett og slett å forene kongeriket under én krone. Dette gjøres via strategi på oversiktskartet, men også actionbaserte minispill som representerer ulike hendelser.
Det nye spillet skal by på tre forskjellige måter å spille på. Den første er basert på spillet slik det var da det opprinnelig ble sluppet på Amiga, komplett med Jim Sachs’ fantastiske pikselgrafikk (som han lagde uten andre hjelpemidler enn en mus og – i starten, i alle fall – verdens mest primitive tegneprogram. Les mer om det i vårt intervju med legenden). Men den har fått noen justeringer for brukeropplevelsens skyld.
Den andre skal være en modernisering av originalversjonen, fortsatt i retrostil men med en ny visuell identitet. Her skal spillmekanismene ha fått større endringer for å gjøre opplevelsen mer moderne. Så har vi en siste modus med dataskapte kart å kjempe om, «terningmekanismer» og opplåsbare egenskaper. Den høres ut som «roguelite»-versjonen av Defender of the Crown.
Spillet kommer til PC (Steam og GOG), Switch, PlayStation 5 og Xbox Series X|S senere i år. Her er en trailer:
Vi vet om et par Cinemaware-klassikere som burde få nyversjon. Les hva Martin har å si om kjempemaurspillet It Came from the Desert, og hva Lasse mener om alternativ andre verdenskrig-spillet Rocket Ranger. I Lasses artikkel kan du til og med se en video av Defender of the Crown spilt på CGA-utstyrt PC på åttitallet!
Spillet fikk jo en slags etterfølger med DOTC II i 1994, utgitt som CD32 tittel (egentlig en CDTV utgivelse). Etterfølgeren er laget 100% av Jim S., grafikeren til den originale.
Litt feil å kalle Deluxe Paint for verdens enkleste tegneprogram. På den tiden var det verdens beste pixel art og screen editor tegne og animasjons-program. Grafikken til de fleste spill ble hovedsakelig laget i DPaint, spillene for alle plattformer.
Det var først etter hvert at han begynte å bruke Deluxe Paint.
«– Jeg brukte en normal Amiga 1000 og mus for å lage grafikken. Da jeg først startet å illustrere Defender of the Crown brukte jeg Graphicraft og klonen, Aegis Images. Disse var ekstremt primitive grafikkverktøy, som ga deg få andre muligheter enn å plassere piksler på skjermen.»
Du kan lese mer i vårt intervju med ham, vi lenker til det i artikkelen.