Disse broene blir litt for simple

Inntrykk: Build a Bridge på PC.

Jeg har en svakhet for spill som handler om å bygge broer, og det har jeg hatt helt siden jeg snublet over urspillet i sjangeren, Bridge Builder fra Chronic Logic. Den gangen var fysikksimulering i spill noe som fascinerte meg uendelig mye, og jeg var fast leser av et nettsted som kun handlet om spill med ulik grad av fysikksimulering. I dag ser Bridge Builder rimelig simpelt ut, og presentasjonen er til å grine av, men det kjørte på ren matte og kreativitet.

Enveisbro.
Enveisbro.

I tillegg til at spillet representerte noe helt nytt, var det rett og slett skikkelig gøy å bygge stadig mer kompliserte broer samtidig som jeg forsto mer og mer av hvorfor eldre broer ser ut som de gjør. Og det som på Wikipedia heter fagverksbroer kommer alltid til å hete Bridge Builder-broer i mitt hode.

Bridge Builder fikk ganske kjapt en oppfølger, Pontifex, som skiltet med både mer avansert fysikk, flere materialer å bygge med – vi kunne lage hengebro nå! – og faktisk litt okay grafikk. Jeg glefset den ned som en hund som har fått fatt i et forbudt kjøttstykke og har fem sekunder på seg før eieren rekker bort. Og gradvis skapte serien en hel sjanger med spill, som lever i beste velgående i dag. Et relativt nytt tillegg heter Build a Bridge, og kom fra mobile plattformer til PC i fjor høst. En anmelderkode dumpet inn i den virtuelle postkassen min ved lansering, men jeg hadde aldri tid til å sjekke spillet. Så jeg har gjort det nå.

Har det grunnleggende på plass

Ikke la den rive ned mesterverket ditt.
Ikke la den rive ned mesterverket ditt. Og nei, du kan ikke legge inn bevegelige deler som i for eksempel Poly Bridge.

Ved første øyekast er det fint lite nytt her. Som i alle spillene i sjangeren er poenget å bygge broer fra et punkt til et annet, og så teste dem for å se om de tåler byrdene. Om de ikke gjør det, er det egentlig ikke så farlig – kommer kjøretøyet over har broa bestått testen uansett om den ligger i elva etterpå. For å bygge en fungerende bro er det viktig å prøve å fordele vekten så godt som mulig, samtidig som du holder kostnadene nede ved å bruke billige materialer og så få komponenter som mulig. Om bilene må hoppe litt fordi du ikke har tatt deg råd til dekke på hele broa er det bare en fordel.

Ah, og du kan selvsagt ikke forankre broen hvor du vil – det er spesifikke punkter for dette, og kun de du kan bruke.

Spillet har tre forskjellige verdener du kan bygge bro i. Du har jordkloden, verdensrommet og, eh, orienten. Det er få forskjeller mellom dem, annet enn materialene du bruker og (for verdensrommet i alle fall) tyngdekraften. Materialene er uansett varianter av det samme, nemlig tre (eller tilsvarende), stål (eller tilsvarende) og kabel (eller tilsvarende). Tre er billig men svakt og kan ikke strekkes særlig langt, stål er sterkere og kan strekkes lengre, men er også dyrere, og kabler kan strekkes lengst og er også langt mer fleksible. Men også veldig dyrt.

I verdensrommet kan UFO-er hjelpe deg å holde broen oppe.
I verdensrommet kan UFO-er hjelpe deg å holde broen oppe.

Noen ganger utfordres du av at en båt eller noe annet må passere et eller annet sted i spillmiljøet, og om broen din er i veien rives den da ned. Andre hindringer i miljøene kan du også komme over, men oftest er hovedutfordringen at du helst vil bruke litt mer penger enn du har tilgjengelig.

Ingenting nytt her

Ingen av disse tingene er unike for dette spillet, så strengt tatt er det fint lite nytt her ved andre øyekast også. Det er vel hovedproblemet til Build a Bridge: Det er derivativt. Det er en solid men lite spennende implementasjon av noe vi har sett mange ganger før. Det havner i akkurat samme nisje som Bridge Constructor-serien, men er mindre avansert med færre hjelpemidler og unike elementer. Og mens det er lettere å spille enn Poly Bridge-spillene, mangler det helt den fleksibiliteten disse spillene skilter med. Og dette er før vi begynner å snakke om hvordan sjangeren har utviklet seg i nye og spennende retninger med spill som Armadillo Run og World of Goo.

Her er vi i orienten, som betyr at du har bambus i stedet for tre.
Her er vi i orienten, som betyr at du har bambus i stedet for tre.

Men det pent ut, med kul grafikk i lavpolystil og mye variasjon. Grensesnittet er lett å lære og bruke, og det har veldig mange brett. Riktignok er mange av dem ganske like hverandre, siden det strengt tatt ikke er mye man kan gjøre med disse mekanismene, men om du bare vil bygge broer har det i alle fall rikelig med innhold.

Alt er helt fint gjennomført, men jeg har lyst til å kritisere én ting: Det er irriterende at du ikke får fortsette å designe når budsjettet er brukt opp – dette gjør eksperimentering vanskeligere enn det bør være. La meg se om jeg er inne på noe, så gi meg sjansen til å redusere kostnadene for å nå budsjettmålet. Ah, og en annen ting: Hvor er egentlig «avslutt til Windows»-knappen? Jeg finner den ikke. Rart.

Uansett, konklusjonen blir: Dette er et greit spill, men jeg vil nok heller dytte deg i retning Poly Bridge hvis du har lyst til å leke ingeniør. Eller Bridge Constructor: Portal om kjempeutfordrende puslenøtter er mer din greie.

Build a Bridge! er ute på Steam. Vi fikk anmelderversjon fra utvikleren. Her er en trailer: 

Les også:

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.