Da Retrogamingpappa hørte om en norsk åndelig oppfølger til Jones in the fast Lane måtte dette undersøkes nøyere.
Vi i spillhistorie er jo glade i gamle eventyrspill, og det er det mange norske utviklere som også er. En av disse er Arik Zurabian, han sto for det øltørste spillet Dude, Where Is My Beer, og det er jo en setning som Retrogamingpappa ofte bruker. Bare da på norsk, og da alltid uten å si Dude først. Uansett, vi hørte hva Arik hadde å si om å lage spill her i Norge.
Hva er Arik Games? Hvordan kom du i gang med å lage spill?
Etter overraskende positive resultater og oppmerksomhet rundt mitt første, tullete spillprosjekt Dude, Where is My Beer?, som jeg laget ved siden av jobben, uten noen erfaring med spillutvikling, bestemte jeg meg for å satse videre på å lage spill. Senere lanserte jeg Another Bar Game, portet begge spillene til en rekke konsoller helt på egen hånd, og nylig lanserte jeg en demo til oppfølgeren av Dude for å måle interessen før jeg eventuelt går videre med det som neste prosjekt.
Hvilket spill jobber du med nå?
Nå jobber jeg med Legends of Rock, et rockeband-simulator inspirert av Jones in the Fast Lane (1991), der jeg gjør alt selv – bortsett fra musikken. Jeg har lært meg pixel art på et ganske enkelt nivå, og det er mye jeg fortsatt kan bli bedre på. Likevel er jeg fornøyd med hvordan det ser ut nå, med den begrensede fargepaletten.
Kan du si litt mer om Legends of Rock? Hva har du tatt med av inspirasjon av Jones in the Fast Lane?
Jeg har lånt time management-delen fra Jones. Man velger hva man skal gjøre i løpet av dagen, for eksempel skrive låter, jobbe eller høre på musikk (for å øke inspirasjonen), før dagen avsluttes og en ny begynner. I Legends of Rock har man også en brettspill-lignende oversikt over byen, der man beveger seg mellom ulike steder etter behov: dagligvarebutikk, øvingslokale, platesjappe og så videre. Man må bruke tid på å bli kjent med folk, rekruttere dem til bandet, øve sammen og etter hvert spille konserter. Konsertene gir poeng, og man konkurrerer i en online hall of fame. Tanken er også at bandet skal kunne spille inn plater, jeg tester ut konseptet nå. For å bryte litt med den noe monotone spillopplevelsen i den originale Jones har jeg i tillegg lagt inn et par minispill.
Du sier du ikke har laget musikken i spillet, hva har du gjort der?
Jeg har gitt full frihet til å lage rockelåter til mine venner Arne Skagen (Captain Poon fra Gluecifer) og Anton Ruud, og de likte veldig godt ideen om å lage musikk til et dataspill – for første gang. De laget også låta til traileren. Musikk er jo en viktig del av spillet, og det er min favorittdel – som jeg er ganske stolt av: Bandmedlemmenes ferdigheter og øvingsnivå påvirker hvordan de spiller, altså hvordan det faktisk høres ut. Hvert instrumentspor spilles med forsinkelse eller feil toner, avhengig av nivå. Kombinasjonen av instrumenter som spiller på forskjellige nivåer skaper et underholdende og til tider kaotisk resultat. Og selvfølgelig må man holde ferdighetene ved like og øve jevnlig.
Har du noen strategi for å få spredt ordet om spillet ditt?
Jeg tenkte å kjøre samme strategi som med mitt første spill. Det var egentlig ikke så mye strategi eller plan, jeg postet bare skjermbilder på Reddit og Twitter/X, prøvde å nå relevante grupper, og plutselig hadde jeg truffet noe. Av og til sendte jeg også noen mailer rundt omkring for å få litt dekning.
Framover kommer jeg til å fortsette å utvikle spillet, lansere en demoversjon etter hvert, og teste nye versjoner på noen kompiser for å høre hva de mener. Noen veldig hyggelige folk har også blitt med i Discord-serveren min for å hjelpe med tilbakemeldinger, etter å ha sett spillet på sosiale medier. Den største utfordringen med å jobbe alene er at jeg ikke har så mange å brainstorme med.
Hvilke verktøy bruker du for å lage spill og hva bruker du til å holde oversikt over tasker eller bugs?
Både dude og demoen til oppfølgeren spillet lagde jeg ved å bruke Visionaire Studio, utviklet av et par eventyrspillinteresserte tyskere, som er designet spesielt for point-and-click-spill. Siden jeg ikke er programmerer i bunn, var det et perfekt vertøy for meg.
Til Another Bar Game og Legends of Rock bruker jeg GameMaker, så jeg måtte lære meg mer JavaScript underveis. Jeg har aldri jobbet i et utviklingsteam, så jeg vet egentlig ikke hvordan dette «vanligvis» gjøres. Etter alle år med spillutvikling begynte jeg for første gang bruke GitHub for å ta backup av prosjektene mine. Og (ikke le!) jeg bruker bare post-it-lapper for å holde oversikt over oppgaver og bugs. Noen ganger sliter jeg med å tyde min egen håndskrift og forstå alle forkortelsene.
Hvordan er det å jobbe med spill i Norge?
Det er litt vanskelig for meg å svare på. Jeg har alltid jobbet alene med spillene mine og kjenner bare noen få i bransjen, stort sett gjennom ulike arrangementer. For meg virker det som om spillbransjen i Norge er et lite, men tett sammenvevd miljø der folk hjelper og støtter hverandre, uansett om det er større studioer, nybegynnere eller solo-utviklere. Jeg har vært heldig og fått tilskudd, og håper å kunne lage flere og bedre spill framover.
Takk til Arik for at han svarte på våre velformulerte spørsmål. Legends of Rock finner du på Steam, vi gleder oss til fortsettelsen.
Her kan man jo hente inspirasjon fra «A Rockstar are my hamster» og div andre liknende spill.